Jakie mieszkanie , taka toaleta. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na każdy rodzaj muszli toaletowej. Dlatego też zanim przystąpimy do zakupu, warto dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę. Jaką muszlę klozetową kupić?
Rodzaj odpływu
Odpływ to inaczej przewód o średnicy około 10 cm, który łączy miskę z pionem lub przewodem odpływowym. Zanim odwiedzimy jakikolwiek salon łazienek, musimy sprawdzić, jaki typ odpływu mamy w swojej łazience. Wyróżniamy dwa rodzaje: poznański, z podejściem poziomym, gdzie podłączenie kanalizacyjne jest umiejscowione w ścianie oraz warszawski, z podejściem pionowym, gdzie podłączenie kanalizacyjne wychodzi z podłogi.
Muszla stojąca, muszla wisząca
Kolejny wybór, przed którym przyjdzie nam stanąć podczas kupowania sedesu, jest wybór między muszą stojącą, a muszlą wiszącą. Miska ustępowa stojąca jest montowana do podłogi za pomocą śrub. Miska ustępowa wisząca podwieszana jest do gotowych systemów konstrukcyjnych, tzw. stelaży. Po zamontowaniu sedesu stelaże obudowuje się płytami lub obmurowuje, a następnie zdobi płytkami ceramicznymi.
Specjaliści z salonu łazienek zalecają stosowanie muszli wiszących z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że łatwiej jest zadbać o higienę wokół wiszącej muszli, gdyż swobodniej możemy dostać się do trudno dostępnych miejsc. Po drugie, muszle wiszące wyglądają zdecydowanie bardziej efektownie i optycznie powiększają łazienkę, więc doskonale nadają się do niewielkich wnętrz i nie ingerujemy w ogrzewanie podłogowe. Ogromy wybór zarówno muszli wiszących, jak i muszli stojących oferują czołowi producenci armatury łazienkowej, np. Koło czy Cersanit.
Spłuczka
Na rynku dostępne są trzy rodzaje spłuczek. Pierwszy, popularny wiele lat temu, kiedy nie było zbyt wielkiego wyboru, to tzw. górnopłuk. Jest to oddzielny zbiornik płuczący, który wiesza się wysoko nad miską. Dziś zdecydowanie bardziej popularne są tzw. dolnopłuki, czyli zbiorniki montowane tuż nad sedesem. Tutaj możemy wybierać pomiędzy zbiornikami plastikowymi a porcelanowymi. Projektanci łazienek i doradcy klienta zaobserwowali, że w ostatnich czasach klienci wybierają najczęściej kompakty. Są to muszle klozetowe, na których ustawione są zbiorniki spłukujące lub monolity, czyli muszle, które stanowią całość ze zbiornikiem. Ostatni rodzaj jest bardzo funkcjonalny i estetyczny, dlatego też projektanci łazienek często polecają go swoim klientom. Jednak nie sama estetyka decyduje o wyborze. Klienci często pytają o rozwiązania ekonomiczne. Wówczas specjaliści doradzają te rodzaje spłuczek, które wyposażone są w dwudzielne przyciski, służące do oszczędzania wody. Naciśnięcie przycisku z jednej – zwykle większej – strony powoduje, że zużywamy od 6 do 9 litrów na jedno spłukanie. Mały przycisk zużywa natomiast tylko 3 litry. Popularne są także spłuczki z przyciskiem „stop”, które umożliwiają zatrzymanie wypływu wody w dowolnym momencie.
Deska sedesowa
Deska sedesowa to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę podczas wybierania sedesu. Jest on na tyle istotny, że to właśnie na niej codziennie siadamy. Warto dokonać takiego wyboru, by była wygodna i higieniczna. Na co zatem zwracać uwagę? Przede wszystkim na rodzaj materiału, z którego wykonana jest deska. Deski z plastiku miękkiego oraz z polipropylenu kuszą nie tylko niską ceną. Ich główną cechą jest to, że są ciepłe w dotyku, co pozytywnie wpływa na komfort korzystania z toalety.
Tego rodzaju deski są jednak mało odporne na zarysowania oraz podatne na poluzowywanie śrub. Innym rodzajem desek są te wykonane z plastiku twardego. Są trwałe i odporne na uszkodzenia, a do tego łatwo je utrzymać w czystości. Deski drewniane z kolei doskonale wpasowują się w stylowe wnętrza. Są solidne, jednak ciężko utrzymać je w czystości. Modnym w ostatnich czasach rodzajem desek sedesowych są deski wykonane z żywicy poliestrowej. Są to żelowe, przeźroczyste nakładki, w których można umieścić rozmaite ozdoby. A jeśli stać nas na niewątpliwy luksus, warto zainwestować w deski ze stali szlachetnej. Są tak naprawdę niezniszczalne, jednak za solidność trzeba zapłacić. I to dość słono.