montaż paneliPanele podłogowe zyskały dużą popularność dzięki estetycznemu wyglądowi, szybkiemu montażowi i atrakcyjnej cenie.

Ponadto:

  • odznaczają się wysoką odpornością na działanie światła słonecznego;
  • łatwo utrzymać je w czystości;
  • są idealnym rozwiązaniem dla alergików.

Rodzaje paneli:

  • drewniane – zbudowane z trzech warstw drewna sklejonych ze sobą;
  • laminowane – ich nawierzchnia to laminowany papier z nadrukowanym wzorem;
  • korkowe – zazwyczaj zawierają warstwę drewna, korka, a także folię PCW lub matę wygłuszającą.

Montaż "na klik"

Większość obecnie produkowanych paneli montuje się bez użycia kleju. Dzięki wyprofilowanym wpustom i wypustom tworzącym zaczep łączy się je na zatrzask. Miejsca łączenia są wówczas niemal niewidoczne. Im grubsze panele tym lepiej (minimalna grubość to 7 mm). Możemy je układać w każdym pomieszczeniu, niezależnie od wielkości i natężenia ruchu. Jeśli wnętrze jest asymetryczne (posiada liczne wnęki itp.) należy zakupić ok. 10% więcej paneli. 


Jak pracujemy?

1. Przed rozpoczęciem montażu panele należy poddać minimum 48 godzinnej aklimatyzacji w temperaturze pokojowej.

2. Warunkiem właściwego ułożenia podłogi jest równe i stabilne podłoże. Panele można układać na podkładzie z betonu, jak i na posadzce drewnianej lub płytkach ceramicznych. Za pomocą poziomicy sprawdzamy, czy podłoga jest równa. Nierówności większe niż 2 mm niwelowane są za pomocą np. zaprawy szpachlowej. Czasami konieczne jest zastosowanie wylewki samopoziomującej. Powierzchnię dokładnie oczyszczamy i szuszymy.

3. Podłogę wykładamy folią paroizolacyjną, której zewnętrzne brzegi dociska się w narożnikach i lekko wywija na ściany. Następnie na folii układamy pasy materiału podkładowego – pianki podkładowej, tektury budowlanej, papieru karbowanego, płyt z włókien drzewnych, korka lub polietylenu (materiały te mają za zadanie nie tylko wyrównanie podłoża, ale również zapewnienia izolacji akustycznej).

4. Panele układamy równolegle z linią padania promieni słonecznych – dzięki temu nie będzie widać miejsc łączenia. Nie przytwierdza się ich do posadzki (jest to tzw. podłoga pływająca). Między ścianami a podłogą zostawiamy około jednocentymetrową szczelinę (pod wpływem zmiany temperatury lub wilgotności panele mogą się kurczyć bądź rozszerzać).

5. Zazwyczaj układanie zaczynamyod pełnego elementu; przycinany jest ostatni rząd. Podcina się również panele przy drzwiach, w miejscu elementów konstrukcyjnych, rur instalacyjnych, a także w przypadku nierównych ścian (przebieg ściany odwzorowuje się na pierwszym rzędzie paneli). Panele są mocno dociskane do siebie za pomocą gumowego młotka lub klinów dystansowych.

Do mocowania podłogi czasem używamy kleju, wówczas górną część pióra pokrywamy jego warstwą, a następnie panele łączymy ze sobą. Nadmiar kleju usuwamy za pomocą wilgotnej ściereczki. 

6. Gdy wszystkie elementy są już ułożone, odcinamy folię wzdłuż ścian i mocujemy listwy przypodłogowe.


Kiedy można zacząć korzystać ze świeżo ułożonej podłogi?

W przypadku paneli "na klik" można ustawiać meble bezpośrednio po ich zamontowaniu. Jeśli używaliśmy kleju, należy odczekać kilkanaście godzin. Warto pamiętać o tym, by pod nóżki mebli przykleić filcowe podkładki oraz odpowiednio zabezpieczyć podłogę pod meblami na kółkach/rolkach. Unikniemy wówczas zarysowania paneli.

Jeśli pomieszczenie jest wąskie i długie, panele o wzorze klepki można ułożyć w poprzek – dzięki tej sztuczce optycznie rozszerzymy wnętrze.

Demontaż paneli

Wymiana paneli łączonych bezklejowo nie sprawia większych problemów lecz jest czasochłonna. Usuwa się listwy przypodłogowe i wszystkie panele od ściany aż do miejsca powstałego uszkodzenia. Zamienia się zniszczony element na nowy, a następnie powtórnie montuje podłogę. By szybko i sprawnie ułożyć panele można je wcześniej ponumerować.

Kilka słów o pielęgnacji paneli laminowanych

Odkurzając podłogę należy używać miękkiej szczotki. Panele nie lubią wody! Dlatego myjąc je trzeba dobrze wycisnąć ściereczkę lub mop – dzięki temu uchronimy podłogę przed powstawaniem wybrzuszeń. Do wody można dodać odpowiednie detergenty przeznaczone do pielęgnacji paneli. Zazwyczaj sprawdza się także odrobina zwykłego płynu do naczyń (najważniejsza zasada: nie przesadzać z ilością chemicznych preparatów). Do wyczyszczenia trudniejszych zabrudzeń wystarczy ciepła woda z octem. Nie należy zbyt intensywne szorować podłogi – możemy ją porysować lub spowodować jej przebarwienia. W przeciwieństwie do drewnianego parkietu, paneli laminowanych nie należy również woskować, by nie zniszczyć ich naturalnego koloru. Ważne jest systematyczne usuwanie z podłogi  zanieczyszczeń sypkich takich jak piasek, który ma właściwości ścierne.